Продавець Шпон в Україні розвиває свій бізнес на Prom.ua 11 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
340 відгуків

Сушіння деревини: способи, переваги, основні етапи

Будівельні роботи, меблева промисловість, виробництво дверей, сходів, перегородок, підвіконь – сфери, де активно використовується деревина. Щоб вироби з дерева прослужили якнайдовше, важливо вибирати пиломатеріали належної якості. Правильно висушені дошки – це якісний та стабільний продукт, який легко піддається обробці ручними інструментами та промисловим обладнанням. Щоб дізнатися докладніше про вологість деревини та способи сушіння дощок, читайте далі.

Вологість деревини

Виготовлення пиломатеріалів – багатоетапний процес, який потребує чіткого дотримання технології. Щоб отримати якісні дошки, брус, рейки, необхідно відібрати сировину, виконати розпил колод, висушити заготовки.

Вологість деревини визначається шляхом відсоткового співвідношення маси води та маси сухого дерева. Вологість спиляних стовбурів дорівнює 50-70%. Сира деревина не використовується у столярних роботах, оскільки такий матеріал може «повести». Вироби з непідготовлених дощок нестабільні та через високий вміст вологи схильні до появи плісняви, грибків. Для виготовлення виробів, які будуть використовуватись у різних умовах, підходять пиломатеріали з різним рівнем вологості:

  • дошки для виробництва меблів – 6-10%;
  • пиломатеріал для облицювання фасадів будівель – до 16-18%;
  • дошка для підлоги чи стінових панелей – 8-15%;
  • деревина для віконних рам, дверей, сходів – 15% (±2%);
  • пиломатеріали, готові до транспортування, – 18-22%.

Сьогодні користуються двома способами сушіння дерева: природним (атмосферним) або камерним (штучним, технічним). Давайте розберемо докладніше особливості та відмінності вище зазначених технологій просушування деревини листяних та хвойних порід.

Природне (атмосферне) сушіння дощок

Природний спосіб висушити дерево – найбільш щадний варіант, але потребує часу. Процес сушіння відбувається в такий спосіб. Дошки укладають у штабелі так, щоб між пиломатеріалом залишався простір. Зазори необхідні для вільної циркуляції повітря. Підготовлені штабелі встановлюють на складі чи під навісом. Дошки на свіжому повітрі сохнуть довго. Наприклад, щоб висушити масив твердих порід, може знадобитися до 7 років. Отриманий завдяки природному сушінню пилопродукт має вологість близько 18-22%.

Камерне (штучне) сушіння дощок

При комерційному виробництві пиломатеріалів віддають перевагу камерному сушінню. Видалення зайвої вологи з дерева відбувається внаслідок нагрівання у сушильних камерах. Такий спосіб дозволяє значно прискорити процес та проконтролювати рівномірність висушування масиву.

Дошка камерного сушіння – це якісний пиломатеріал, який відрізняється стабільністю. Спеціальні камери забезпечують правильне нагрівання, що дозволяє просушити рівномірно всі шари дошки. Окремі технологічні стандарти для кожної породи допомагають отримати продукт належної якості. Із сушильних камер виходять дошки, брус, рейки з вологістю 8-15%.

Камери для просушки дерева відрізняються за типом нагріву. На виробництвах встановлено обладнання таких типів:

  • електричні;
  • газові;
  • водяні;
  • парові.

За типом конструкції сушарки бувають пневматичні, стрічкові, барабанні, роликові. Також камерні сушарки різняться за способом завантаження пиломатеріалу. До тунельних камер дошки потрапляють за допомогою рейок. Завантажений деревиною візок заїжджає рейками і рухається до виходу на протилежному кінці камери. Сушильна камера з фронтальним завантаженням має ворота, що відкриваються убік. Візок заїжджає і виїжджає через одні й самі двері-ворота.

Ще одна характеристика камер – система примусової вентиляції.

Спосіб вентиляції

Характеристика

Кондуктивний

Випаровування вологи з пиломатеріалів здійснюється внаслідок передачі тепла при контакті з нагрітими поверхнями.

Конвективно-тепловий

Варіант сушіння за допомогою повітря, пари або у вакуумі, який застосовується в газопарових, вакуумних або ротаційних камерах.

Радіаційний

При радіаційному (інфрачервоному) просушуванні нагрівається не деревина, а волога, що міститься в ній. Технологія дозволяє отримати дошки із вологістю 8-10%.

Діелектричний

Рівномірне просушування відбувається під впливом ЕМ-поля. Пиломатеріал, розміщений між конденсаторами, нагрівається завдяки діелектричним втратам.

 

Сушіння деревини: основні етапи

Випаровування вологи з деревини – складний технологічний процес, в якому можна виділити наступні етапи:

  1. Розігрівання камери до 40°C.
  2. Нагрівання дощок зі зволоженням і циркуляцією повітря.
  3. Безпосередньо сушіння. Температура поетапно підвищується, а рівень вологості – знижується. Контролювати процес допомагають вологомір та інші датчики.
  4. Волого- та теплообробка дощок для зняття внутрішньої напруги.
  5. Кондиціювання. Обов'язковий для пиломатеріалів вищого ґатунку етап, який забезпечує рівномірний розподіл вологи.
  6. Охолодження дощок до 40°C, щоб отримати пилопродукцію з рівномірним рівнем вологості.

Купити обрізні дошки камерної сушки в Україні

Завдяки компанії «Шпон в Україні» можна купити обрізні дошки поштучно й оптом на вигідних умовах. На складі в Києві доступний пиломатеріал І та екстра ґатунку наступних порід:

  • берест;
  • акація;
  • граб;
  • американський горіх;
  • бук;
  • європейський горіх;
  • вільха;
  • дуб;
  • черешня;
  • клен;
  • ясен.

Вибрати обрізну дошку для вашого проєкту можна самостійно, відвідавши магазин-склад. Крім того, наші фахівці допоможуть знайти матеріал, який відповідає технічному завданню клієнта. Менеджери надішлють специфікації, фото та відео пиломатеріалів. Консультанти при оформленні замовлення уточнять актуальну ціну дошки за куб і за штуку, проінформують про способи оплати та орієнтовні терміни доставки по Україні.

Інші новини

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner