МДФ і фанера – це два натуральні деревні матеріали, які досить часто використовуються для виробництва меблів. Виробники меблів все частіше випускають цілі колекції меблів із МДФ або фанери і на це є низка причин. У цій статті розповімо вам докладніше про кожен з цих матеріалів, щоб ви смоли без проблем орієнтуватися при виборі меблів у свій домашній осередок.
МДФ - це деревноволокниста плита середньої щільності, яка в основному є конструкційною деревиною. Її отримують шляхом руйнування композитів твердої та м'якої деревини. Оскільки МДФ складається з дрібних деревних волокон, у ньому немає видимих волокон чи сучків. Для виробництва плитних МДФ змішують перероблену деревину та лігнін. Лігнін, до речі, має повністю натуральну основу, що забезпечує екологічність та не токсичність даного матеріалу. Далі сировину, що змішується, пресують при дії тиску і високої температури.
Поверхня МДФ дуже гладка, її можна шпонувати, тонувати чи покривати різними плівками.
Завдяки гладким краям МДФ плит, з них легко виготовляються різні конструкції.
МДФ плити набагато щільніше і міцніше за ДСП, меблі з них прослужать вам набагато довше.
МДФ зазвичай використовується для книжкових полиць.
Недоліки МДФ
Як і будь-який інший матеріал, МДФ має низку мінусів:
МДФ вбирає воду та інші рідини, як губка, і набухає, якщо не запечатати добре.
Оскільки МДФ – щільний матеріал, він дуже важкий і з ним важко впорається.
Виготовлений із тонкого волокна, він погано утримує гвинти.
МДФ легко пошкоджується та прогинається, якщо з ним не поводитися обережно.
МДФ в основному використовується для виготовлення меблів, таких як шафи, полиці, тумби. Особливо шпоновані плити. Шпоновані МДФ мають дуже гарну поверхню, адже покриття – натуральний шпон, це матеріал, що виробляється з натуральної деревини. МДФ використовується також для виробництва дверей і при внутрішній облицювання приміщень, де волога з меншою ймовірністю пошкодить матеріал. Більшість полиць для книжкових шаф виготовлені зі МДФ, адже вони можуть витримувати велику вагу та запобігають коробленню.
Меблі зі МДФ поставляються в готовому до встановлення вигляді і зазвичай збираються на місці. Найприємніше те, що це забезпечує чистий і безпроблемний процес установки.
Як і в МДФ, фанера також є конструктивною деревиною, отриманою шляхом скріплення листів шпону в один цілісний шматок. Фанера буває різних сортів, тому ви можете вибрати ту, що відповідає вашим потребам. На відміну від МДФ, фанера має видимі волокна деревини, але немає інших дефектів. Низькосортну фанеру можна використовувати для покриття підлоги в будинках, а якісніша фанера ідеально підходить для виробництва меблів.
На відміну від будь-якого другого будівельного матеріалу, фанера – доступний варіант, який не тільки універсальний, але зберігає красу натуральної деревини. Фанеру можна вибрати також у різних варіантах обробки.
Фанера має багато переваг, наприклад:
Фанера, що складається з кількох шарів шпону, є міцним матеріалом домашнього використання.
Фанера вологостійка і може використовуватися для виготовлення кухонних меблів.
Фанеру можна покривати шпоном та іншими естетично привабливими матеріалами.
Фанера щільно утримує саморізи, тому що вона складається з шарів, і кожен шар дає шурупу велику фіксацію.
Цей матеріал буває різного дизайну та різної товщини.
Недоліки Фанери
· ¦ З фанери складніше отримати рівний зріз, ніж з МДФ.
· Фанеру не можна піддавати тривалому впливу сирої або вологої погоди.
· ¦ При поганому фарбуванні поверхня фанери може відшаровуватися
· Необхідно закінчувати краї через видні шари
Фанера використовується для виготовлення дверей, зовнішнього облицювання стін, підлог, внутрішніх поручнів та балюстрад, дерев'яних столярних виробів та дерев'яних портальних рам у будівництві. Фанера легко гнеться, тому часто використовують для створення криволінійних поверхонь. Наприклад, верхня гладка поверхня іноді використовується для виготовлення вигнутих рамп для скейтборду. Так як фанера набагато легша за цільну деревину, її використовують для створення конструкційних меблів, які легко переміщати. Також фанера має відмінні звукоізоляційні властивості. Тому її використовують при виготовленні колонок, різної акустики та оформлення звукозаписних студій.
Фанера знаходить застосування в багатьох елементах інтер'єру - від меблів і комор до стін, підлог і стель. До цього часу переважно використовувалася фанера виготовлення меблів, модульних кухонних шаф і гардероби. Однак у декоративних цілях фанеру можна використовувати як облицювання стін, підвісних стель та дерев'яних підлог, що надасть вашому будинку затишний вигляд.
Загальні риси МДФ плити та Фанери
Фанера і МДФ плита мають деякі схожості, обидва матеріали є якісними і виготовляються з дерева різних порід. Вони широко використовуються у виробництві і завжди універсальні в роботі, а так само широко використовуються при виготовленні меблів, предметів для інтер'єру та інших виробів з деревини.
Відмінність МДФ плити та Фанери
Одна з основних відмінностей полягає в тому, що плита МДФ виготовляється з деревних волокон, а фанера з масиву дерева. Ціни на обидва матеріали різні, матеріал МДФ дешевше, а Фанера трохи дорожче тому, що складається з декількох шарів шпону і є міцнішим. Поверхня МДФ плити гладка і ідеально підходить для детального дизайну та фарбування, а поверхня фанери буде міцнішою, оскільки має різне зерно на кожному шарі, що дозволяє міцно тримати цвяхи і гвинти.
Який матеріал буде кращим у використанні?
МДФ буде найкращим вибором для створення внутрішніх приміщень та декоративних меблів, завдяки своїй формі та щільності, він краще проявляє стійкість до свердління та не тріскається.
При будівництві буде кращим варіантом Фанера, наприклад у виготовлення дверей або сходів, оскільки вона вологостійка і добре реагую на вплив вологи, а також може витримати велику вагу.
В результаті це зводиться до того, що все залежить від того, що ви будуєте і в яких умовах буде використовуватися ваш матеріал. З погляду довговічності, міцності та зовнішнього вигляду найкращим вибором буде фанера, а при розгляді вартості, доступності та розрізів МДФ – найкращий варіант. Тому ви можете зробити висновки і вибрати будь-який матеріал відповідно до ваших вимог і потреб, оскільки обидва матеріали мають свої переваги в порівнянні один з одним.